Averages Problems for SSC CGL

1.

In the first 10 overs of a cricket game, the run rate was only 8.2. What should be the run rate in the remaining 40 overs to reach the target of 106 runs.?

   A.) 0.7
   B.) 0.9
   C.) 0.5
   D.) 0.6

Answer: Option 'D'

"Required Run rate = ( 106 - ( 8.2 x 10 ) )/ (40) = ( 24) /(40) = 0.6 "

2.

The average age of a group of 10 students was 22. The average age increased by 1 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?

   A.) 18
   B.) 28
   C.) 14.5
   D.) 17.5

Answer: Option 'B'

The average age of a group of 10 students is 22.
Therefore, the sum of the ages of all 10 of them
= 10 * 22 = 220
When two students joins the group, the average increase by 1.
New Average = 23
Now there are 12 students
Therefore, sum of all the ages of 12 students = 276
Therefore, the sum of the ages of two students who joined
= 276 - 220 = 56
Average of the students = 56 / 2 = 28
And the average age of these two students = 28.

3.

The average temperature for Monday, Tuesday and Wednesday was 41 c. the average temperature for Tuesday, Wednesday and Thursday was 42 c. If the temperature on Thursday be 43 c, what was the temperature on Monday?

   A.) 41 c
   B.) 39 c
   C.) 40 c
   D.) 42 c

Answer: Option 'C'

Answer: Option 'C'

4.

The average of 18 numbers is zero. Of them, at the most how many may be greater than zero?

   A.) 18
   B.) 19
   C.) 17
   D.) 15

Answer: Option 'C'

Average of 18 numbers is = 0 Therefore sum of all 18 numbers = 0
It is quite possible that 17 of these numbers may be positive and if their sum is "a" then 18th number is "(-a)"

5.

The average of marks of a student of 8 exams was 35. How many marks must be get in the next exam so as to increase his average of marks by 5?

   A.) 75
   B.) 80
   C.) 83
   D.) 79

Answer: Option 'B'

80

6.

 In a hostel of 12 boys and some girls, an average consumption of rice per month is 12 kg, while the Average consumption for boys is 16 kg per head and for girls 8 kg per head. The number of girls in The hostel? 

   A.) 11
   B.) 12
   C.) 12
   D.) 13

Answer: Option 'C'

Number of girls --- G 
12+G) × 12 = (12 × 16)+(8 × G) 
144 + 12G = 192 + 8G 
12G − 8G = 192 − 144 
4G = 48 
G = 12.

7.

The average of marks of a student of 8 exams was 35. How many marks must be get in the next exam so as to increase his average of marks by 5?

   A.) 75
   B.) 80
   C.) 83
   D.) 79

Answer: Option 'B'

80

8.

Total Marks obtained by a class is 3685 and the average score of the class is 55. Find the Total students in the class?

   A.) 65
   B.) 66
   C.) 67
   D.) 68

Answer: Option 'C'

Use the below formula to find the Total, when Average and Total No. of Students is provided Total no of students = Total Marks / Average Marks Total No. of students = ( 3685 / 55) = 67

9.

In the first 30 overs of a cricket game, the run rate was only 7. What should be the run rate in the remaining 20 overs to reach the target of 325 runs. ?

   A.) 6.3
   B.) 5.8
   C.) 9.4
   D.) 4.9

Answer: Option 'B'

5.8

10.

In a class of 23, the overall weight of the students is 997. Can you find the average weight of students in the class?

   A.) 41.18
   B.) 43.35
   C.) 45.52
   D.) 47.69

Answer: Option 'B'

Use the below formula to find the average weight of the class Average Weight = ( Total Weight of Class / Total Number of Students) Average Weight = ( 997/23) = 43.35

11.

In the first 10 overs of a cricket game, the run rate was only 6.2. What should be the run rate in the remaining 40 overs to reach the target of 414 runs?

   A.) 7.92
   B.) 8.8
   C.) 9.68
   D.) 13.09

Answer: Option 'B'

Required Run rate = ( 414 - ( 6.2 x 10 ) )/ (40) = ( 352) /(40) = 8.8

12.

In a class of 19, the overall weight of the students is 997. Can you find the average weight of students in the class?

   A.) 57.72
   B.) 49.85
   C.) 52.47
   D.) 55.09

Answer: Option 'C'

Use the below formula to find the average weight of the class Average Weight = ( Total Weight of Class / Total Number of Students) Average Weight = ( 997/19) = 52.47

13.

The average weight of 16 students in a class is 36 kg. Find the total weight of the class.

   A.) 526
   B.) 496
   C.) 576
   D.) 556

Answer: Option 'C'

Average = Total Quantity / No. of Quantity Total quantity = Avg x No. of Quantity Total quantity = 16 x 36 = 576

14.

Ayesha's father was 38 years of age when she was born while her mother was 36 years old when her brother four years younger to her was born. What is the difference between the ages of her parents? 

   A.) 2 years
   B.) 4 years
   C.) 6 years
   D.) 8 years

Answer: Option 'C'

Given
Mother's age when Ayesha's brother was born = 36 years.
Father's age when Ayesha's brother was born = (38 + 4) years = 42 years.
Required difference = (42 - 36) years = 6 years.

15.

The sum of the present ages of a father and his son is 60 years. Six years ago, father's age was five times the age of the son. After 6 years, son's age will be:

   A.) 20 years
   B.) 14 years
   C.) 12 years
   D.) 18 years

Answer: Option 'A'

Let the present age of father x years.
Given,present ages offather + Son = 60 years
=> Present age of son = 60 -present age offather =60 - x

Given Six years ago,father's age = 5 * (son's age)

=> x - 6 = 5 * (60 - x -6)
=> x - 6 = 5 * (54 - x)
=> x - 6 = 270 - 5x
=> x + 5x = 270 + 6
=> 6x = 276
=> x = 46

So,present age of father x years = 46 years.
present age of Son= 60 -x = (60 - 46) = 14 years

After 6 years,
age of Son = 14 + 6 = 20 years.

16.

The average age of a group of 10 students was 18. The average age increased by 1 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?

   A.) 23.5
   B.) 23
   C.) 24
   D.) 24.5

Answer: Option 'C'

The average age of a group of 10 students is 18.
Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 18 = 180
When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 19
Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = 12 X 19 = 228
Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 228 - 180 = 48
And the average age of these two students = 24

17.

The average weight of a class having 25 students is 32 kg. Find the total weight of the class.

   A.) 3200
   B.) 1600
   C.) 1225
   D.) 800

Answer: Option 'D'

Solution is
Given, Average weight = 32 kg
No.of students = 25
Average = Total Quantity / No. of Quantity
=> Total Weight of the class = Average weight x No. of Students
= 32 x 25
= 800
Answer is 800

18.

In the first 30 overs of a cricket game, the run rate was only 7. What should be the run rate in the remaining 20 overs to reach the target of 325 runs. ?

   A.) 7.75
   B.) 5.15
   C.) 6.75
   D.) 5.75

Answer: Option 'D'

Required Run rate = ( 325 - ( 7 x 30 ) )/ (20) = ( 115) /(20) = 5.75

19.

Total Marks obtained by a class is 864 and the average score of the class is 72. Find the Total students in the class?

   A.) 10
   B.) 11
   C.) 12
   D.) 13

Answer: Option 'C'

Use the below formula to find the Total, when Average and Total No. of Students is provided Total no of students = Total Marks / Average Marks Total No. of students = ( 864 / 72) = 12

20.

The average age of a college is 21.8 years. If the average age of students of college is 24.2 years and Average age of lecturers of college is 20.6 years. Find the ratio of the number of students to that of Lecturers? 

   A.) 2:1
   B.) 2:3
   C.) 3:2
   D.) 1:2

Answer: Option 'D'

1:2

21.

In a class of 27, the overall weight of the students is 997. Can you find the average weight of students in the class? 

   A.) 36.93
   B.) 38.78
   C.) 40.62
   D.) 35.08

Answer: Option 'A'

Use the below formula to find the average weight of the class
Average Weight = (Total Weight of Class / Total Number of Students)
=>Average Weight = (997/27) = 36.93

22.

Total Marks obtained by a class is 612 and the average score of the class is 68. Find the Total students in the class?

   A.) 8
   B.) 9
   C.) 10
   D.) 11

Answer: Option 'B'

Use the below formula to find the Total, when Average and Total No. of Students is provided Total no of students = Total Marks / Average Marks Total No. of students = ( 612 / 68) = 9

23.

The average weight of a class of 20 boys was calculated to be 58.4 kgs and it was later found that one weight was misread as 56 kg instead of 65 kg. What is the correct weight?

   A.) 67.4
   B.) 58.85
   C.) 58.4
   D.) 58.5

Answer: Option 'B'

Actual total weight is (20 X 58.4 - 56 + 65) = 1177 Kgs
Actual average weight is 1177/20 = 58.85 kgs

24.

The average age of a group of 10 students was 24. The average age increased by 1 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?

   A.) 30
   B.) 31.5
   C.) 30.5
   D.) 31

Answer: Option 'A'

The average age of a group of 10 students is 24.
Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 × 24 = 240
When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 25
Now there are 12 students
Therefore, sum of all the ages of 12 students = ( 12 X 25 ) = 300
Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 300 - 240 = 60
And the average age of these two students = 30

25.

Six years ago, the ratio of the ages of Kunal and Sagar was 6 : 5. Four years hence, the ratio of their ages will be 11 : 10. What is Sagar's age at present?  

   A.) 16 years
   B.) 20 years
   C.) 18 years
   D.) Cannot be determined

Answer: Option 'A'

Given, Six years ago, the ratio of ages ofKunal and Sagar = 6 : 5
Thus, the ages of Kunal and Sagar 6 years ago be 6x and 5x years respectively.
Then, the present age of Kunal = 6x + 6
the present age of Sagar = 5x + 6
Given,Four years hence, the ratio of their ages will be 11 : 10
=> The age of Kunal after four years = 6x + 6 + 4 = 6x + 10
The age of Sagar after four years = 5x + 6 + 4 = 5x + 10
=>(6x + 10) / (5x + 10) = 11 / 10
=> 10 (6x + 10) = 11 (5x + 10)
=> 60x + 100 = 55x + 110
=> 60x - 55x = 110 - 100
=> 5x = 10
=> x = 2
Thus, present age of Sagar =5x + 6
= 5(2) + 6
= 10 + 6
16 years


Averages Problems for SSC CGL Download Pdf