RRB NTPC - Percentage : Aptitude Test

1.

In an examination it is required to get 40% of minimum marks to pass. A student got 142 marks, Thus he got 22 marks more than minimum marks required to pass. What is total marks? 

   A.) 350
   B.) 400
   C.) 300
   D.) None of these

Answer: Option 'C'

40 % ------> 120 ( 40 × 3 = 120 ) 
100 % ------> 300 ( 100 × 3 = 300 )

2.

If X is 20% greater than Y, Z is 20% smaller than how much percent is X greater than Z? 

   A.) 25%
   B.) 50%
   C.) 75%
   D.) None of these

Answer: Option 'B'

X = 120 
Y = 100 
Z = 80 
X-Z/Z × 100 = 40/80 × 100 = 50 % greater than Z

3.

Two students appeared at an examination. One of them secured 9 marks more than the other and his marks was 56% of the sum of their marks. The marks obtained by them are:

   A.) 39, 33
   B.) 41, 33
   C.) 42, 33
   D.) 43, 33

Answer: Option 'C'

Let their marks be (x + 9) and x.
Then, x + 9 = (56/100)(x+9+x)
25(x+9) = 14(2x + 9)
3x = 99
x = 33
So, their marks are 42 and 33.

4.

Out of the first 75 natural numbers, what percentage of them have 7 either in the units place or the tens place? 

   A.) 18.33%
   B.) 17.33%
   C.) 16.33%
   D.) 13.33%

Answer: Option 'B'

There are 13 numbers.
(7, 17, 27, 37, 47, 57, 67, 70, 71, 72, 73, 74, 75) * 100 = 17.33%

5.

If X,Y is 20%,30% smaller than Z then how much percentage is Y greater than X? 

   A.) 12%
   B.) 12 1/4%
   C.) 12 1/2%
   D.) 12 3/2%

Answer: Option 'C'

X = 80 % 
Y = 70 % 
Z = 100 % 
X-Y/X × 100 = 10/80 × 100 = 12 1/2 % greater than X

6.

In a competitive examination in State A, 6% candidates got selected from the total appeared candidates. State B had an equal number of candidates appeared and 7% candidates got selected with 80 more candidates got selected than A. What was the number of candidates appeared from each State? 

   A.) 8000
   B.) 8200
   C.) 8020
   D.) 7800

Answer: Option 'A'

State A and State B had an equal number of candidates appeared.
In state A, 6% candidates got selected from the total appeared candidates
In state B, 7% candidates got selected from the total appeared candidates
But in State B, 80 more candidates got selected than State A
From these, it is clear that 1% of the total appeared candidates in State B = 80
=> total appeared candidates in State B = 80 x 100 = 8000
=> total appeared candidates in State A = total appeared candidates in State B = 8000

7.

The population of a town increases 10% and 20% respectively in two consecutive years. After the growth the present population of the town is 13200. Then what is the population of the town 2 years ago?

   A.) 10010
   B.) 10001
   C.) 10000
   D.) 10100

Answer: Option 'C'

Formula : 
( After =100 denominator 
Ago = 100 numerator) 
13200 × 100/110 × 100/120 = 10000 

8.

Two employees X and Y are paid a total of Rs. 550 per week by their employer. If X is paid 120 percent of the sum paid to Y, how much is Y paid per week? 

   A.) Rs. 150
   B.) Rs. 300
   C.) Rs. 250
   D.) Rs. 200

Answer: Option 'C'

Let the amount paid to X per week = x
and the amount paid to Y per week = y
Then x + y = 550
But x = 120% of y = 120y/100 = 12y/10 
∴12y/10 + y = 550
⇒ y[12/10 + 1] = 550
⇒ 22y/10 = 550
⇒ 22y = 5500
⇒ y = 5500/22 = 500/2 = Rs.250

9.

In an elaction between two candidates, 20% of votes are were declares invalid. First candidate got 480 votes which were 60% of the total valid votes . The total number of votes enrolled in that election was: 

   A.) 450 votes
   B.) 3000 votes
   C.) 3200 votes
   D.) None of these

Answer: Option 'B'

(100%-20%=80% 
48%-32%=16% 
16% = 16×30 = 480 
100% =100×30 =3000 votes)

10.

What percent is 70 of 280? 

   A.) 25%
   B.) 50%
   C.) 75%
   D.) None of these

Answer: Option 'A'

70/280 = 1/4 
1/4 × 100 = 25 %

11.

In an election between two candidates first candidate got 60% of votes polled and second Candidate got 280 votes. The total number of votes polled was? 

   A.) 700 votes
   B.) 750 votes
   C.) 600 votes
   D.) 650 votes

Answer: Option 'A'

Total = 100 %,
First person got 60% 
second person got remaining 40 % of votes.
than 40 % = 280 
40% = 40×7 = 280 
100% =100×7 =700votes

12.

11 1/9 % of 900? 

   A.) 100
   B.) 20
   C.) 81
   D.) None of these

Answer: Option 'A'

11 1/9 % = 1/9 
1/9 × 900 = 100

13.

In an election, the winning candidate got 58% of the valid votes. If he got 1600 votes more than the other candidate and 100 votes were invalid, find the number of votes cast.

   A.) 13500
   B.) 15150
   C.) 10109
   D.) 10100

Answer: Option 'D'

Let the number of valid votes be x
Winning candidate - 58% of x
Other candidate - 42% of x 
Difference - 16% of x
16% of x = 1600
x = 10000
Total votes = 10000  + 100 = 10100

14.

In an election between the two candidates ,The candidates who gets 60% of votes polled is winned by 280 votes majority. What is the total number of votes polled?

   A.) 1500
   B.) 1400
   C.) 1600
   D.) None of these

Answer: Option 'B'

Note : majority (20 %) = difference in votes polled to win (60 %) & defeated candidates (40 %) 
20 % = 60 % - 40 % 
20% -----> 280 (20×14 = 280 )
100% -----> 1400 (100×14 = 1400)

15.

A mixture of 20 litres of milk and water contains 20% of water. The new mixture is formed by adding 5 lit of water. What is the percentage of milk in the new mixture? 

   A.) 36%
   B.) 20%
   C.) 64%
   D.) 46%

Answer: Option 'C'

(20 li = 4 li water 16 li milk 
-------- 5 li water 
Total = 9 li water 16 li milk (new) 
16/25×100=64%

16.

Ganesh scored 93% in his exams. If he scored 84 marks less than the maximum marks. Find the maximum marks

   A.) 1000
   B.) 1200
   C.) 1400
   D.) 1500

Answer: Option 'B'

He scored 7% less than the maximum marks.
7% of x = 84 x = 1200

17.

When a number is first increased by 10% and then reduced by 10%, The number is: 

   A.) Does not change
   B.) Decreases by 1%
   C.) Increases by 1%
   D.) None of these

Answer: Option 'B'

Farmula = AFTER INCREASED 10% × AFTER REDUCED 10%/TOTAL 100% 
= 110 × 90/100 = 99 % 
= Decreases by 1%

18.

In a class 60% of students passed in telugu, 50% 0f students passde in english. Then if every student Passed in either telugu or english or both the subjects. Then what is the percentage of students passed In both the subjects? 

   A.) 10%
   B.) 20%
   C.) 15%
   D.) 12%

Answer: Option 'A'

passed in Telugu = 60 % 
passed in English = 50 % 
only passed in telugu = 50% 
only passed in english = 40% 
the percentage of studebts passed in both the subjects = 10 %

19.

If 40% of a certain number is 120, then what is 90% of that number? 

   A.) 150
   B.) 200
   C.) 240
   D.) 270

Answer: Option 'D'

40% = 40 × 3 = 120 
90% = 90 × 3 = 270


Percentage Download Pdf