Averages Problems for SSC CGL

1.

There were 12 students in a particular Class. The class teacher knows the overall height of all the students in the class is 1400. Can you find the average height of students in the class?

   A.) 110.84
   B.) 122.5
   C.) 116.67
   D.) 128.34

Answer: Option 'C'

Use the below formula to find the average height of students in the class Average Height = ( Total Height of all students in the Class / Total Number of Students) Average Height = ( 1400/12) = 116.67

2.

There were 25 students in a particular Class. The class teacher knows the overall height of all the students in the class is 1400. Can you find the average height of students in the class?

   A.) 56
   B.) 58.8
   C.) 61.6
   D.) 53.2

Answer: Option 'A'

Use the below formula to find the average height of students in the class
Average Height = ( Total Height of all students in the Class / Total Number of Students)
Average Height 
= ( 1400 / 25)
= 56

3.

The average weight of a class having 25 students is 32 kg. Find the total weight of the class.

   A.) 3200
   B.) 1600
   C.) 1225
   D.) 800

Answer: Option 'D'

Solution is
Given, Average weight = 32 kg
No.of students = 25
Average = Total Quantity / No. of Quantity
=> Total Weight of the class = Average weight x No. of Students
= 32 x 25
= 800
Answer is 800

4.

The average weight of a class having 14 students is 36 kg. Find the total weight of the class. 

   A.) 504
   B.)  514
   C.) 524
   D.) 494

Answer: Option 'A'

Total quantity = Average x No. of Quantity
Total weight = Average weight x No.of students

= 36 x 14
= 504 kg

5.

Average Marks of a class of 59 students is 79.25. Find the Total Marks obtained by all the students in the class?

   A.) 5143.33
   B.) 4675.75
   C.) 4909.54
   D.) 4441.96

Answer: Option 'B'

Use the below formula to find the Total, when Average and Total No. of Students is provided Total = Average * Total Students/People Total = Average * Total Number of Students) Average Weight = ( 79.25 x 59) = 4675.75

6.

 In a hostel of 12 boys and some girls, an average consumption of rice per month is 12 kg, while the Average consumption for boys is 16 kg per head and for girls 8 kg per head. The number of girls in The hostel? 

   A.) 11
   B.) 12
   C.) 12
   D.) 13

Answer: Option 'C'

Number of girls --- G 
12+G) × 12 = (12 × 16)+(8 × G) 
144 + 12G = 192 + 8G 
12G − 8G = 192 − 144 
4G = 48 
G = 12.

7.

The average age of a group of 10 students was 12. The average age increased by 2 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?

   A.) 26.5
   B.) 24
   C.) 27.5
   D.) 28

Answer: Option 'B'

The average age of a group of 10 students is 12.
Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 12 = 120
When two students joins the group, the average increase by 2.
New Average = 14 Now there are 12 students
Therefore, sum of all the ages of 12 students = 168
Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 168 - 120 = 48
And the average age of these two students = 24

8.

The average weight of a class having 12 students is 30 kg. Find the total weight of the class.

   A.) 320
   B.) 360
   C.) 260
   D.) 460

Answer: Option 'B'

Solution is
[ Total quantity = Average x No.of quantity ]

= 12 x 30
360
Answer is 360

9.

The average of 18 numbers is zero. Of them, at the most how many may be greater than zero?

   A.) 18
   B.) 19
   C.) 17
   D.) 15

Answer: Option 'C'

Average of 18 numbers is = 0 Therefore sum of all 18 numbers = 0
It is quite possible that 17 of these numbers may be positive and if their sum is "a" then 18th number is "(-a)"

10.

Total Marks obtained by a class is 1156 and the average score of the class is 68. Find the Total students in the class?

   A.) 16
   B.) 17
   C.) 18
   D.) 19

Answer: Option 'B'

Use the below formula to find the Total, when Average and Total No. of Students is provided Total no of students = Total Marks / Average Marks Total No. of students = ( 1156 / 68) = 17

11.

Of three numbers, the third is twice the second and the second is 4 times the first. If their average is 78, the smallest of the three numbers is:

   A.) 18
   B.) 21
   C.) 17
   D.) 15

Answer: Option 'A'

Let first number be x. 
So,2nd number = 4x and 3rd number = 8x.
Given average = 78 So,x + 4x + 8x = 78 × 3 = 234. => 13x = 234 => x = 234/13
Hence, Smallest Number x=18.

12.

In the first 30 overs of a cricket game, the run rate was only 7. What should be the run rate in the remaining 20 overs to reach the target of 325 runs. ?

   A.) 6.3
   B.) 5.8
   C.) 9.4
   D.) 4.9

Answer: Option 'B'

5.8

13.

There were 15 students in a particular Class. The class teacher knows the overall height of all the students in the class is 1300. Can you find the average height of students in the class?

   A.) 86.67
   B.) 91
   C.) 95.34
   D.) 82.34

Answer: Option 'A'

Use the below formula to find the average height of students in the class Average Height = ( Total Height of all students in the Class / Total Number of Students) Average Height = ( 1300/15) = 86.67

14.

In the first 25 overs of a cricket game, the run rate was only 5.6. What should be the run rate in the remaining 25 overs to reach the target of 280 runs?

   A.) 6.2
   B.) 6.7
   C.) 5.6
   D.) 5

Answer: Option 'C'

Required Run rate = ( 280 - ( 5.6 x 25 ) )/ (25) = ( 140) /(25) = 5.6

15.

In a class of 17, the overall weight of the students is 743. Can you find the average weight of students in the class?

   A.) 43.71
   B.) 41.52
   C.) 45.9
   D.) 48.08

Answer: Option 'A'

Use the below formula to find the average weight of the class Average Weight = ( Total Weight of Class / Total Number of Students) Average Weight = ( 743/17) = 43.71

16.

In a class of 23, the overall weight of the students is 997. Can you find the average weight of students in the class?

   A.) 41.18
   B.) 43.35
   C.) 45.52
   D.) 47.69

Answer: Option 'B'

Use the below formula to find the average weight of the class Average Weight = ( Total Weight of Class / Total Number of Students) Average Weight = ( 997/23) = 43.35

17.

Of three numbers, the third is twice the second and the second is 4 times the first. If their average is 78, the smallest of the three numbers is:

   A.) 18
   B.) 21
   C.) 17
   D.) 15

Answer: Option 'A'

Let first number be x. 
So,2nd number = 4x and 3rd number = 8x.
Given average = 78 So,x + 4x + 8x = 78 × 3 = 234. => 13x = 234 => x = 234/13
Hence, Smallest Number x=18.

18.

The average temperature for Monday, Tuesday and Wednesday is 36.30 C. The average temperature for Tuesday, Wednesday and Thursday is 36.70 C. If Monday's temperature recorded as 390 C, find the Thursday's temperature ?

   A.) 40.2º C
   B.) 40.4º C
   C.) 40.5º C
   D.) 41.2º C

Answer: Option 'A'

Mon + Tue + Wed Temperature = 3X36.3 = 108.9
Given, Monday's temperature = 39º C
=> Tue + wed Temperature = 108.9 - 39 = 69.9
Given, Tue + wed + Thu temperature = 3 X 36.7 = 110.1
So, Thursday's temperature = 110.1 - 69.9 = 40.2º C

19.

Total Marks obtained by a class is 612 and the average score of the class is 68. Find the Total students in the class?

   A.) 8
   B.) 9
   C.) 10
   D.) 11

Answer: Option 'B'

Use the below formula to find the Total, when Average and Total No. of Students is provided Total no of students = Total Marks / Average Marks Total No. of students = ( 612 / 68) = 9

20.

There were 45 students in a hostel, if the numbers of students increased by 7, the expenses of the mess were increased by Rs. 39 per day while the average expenditure per head diminished by Re.1. What is the original expenditure of the mess? 

   A.) Rs. 562
   B.) Rs. 624
   C.) Rs. 1950
   D.) Rs. 585

Answer: Option 'D'

Let the original expenditure be Rs.x
Original average expenditure = X/45
New average expenditure = (x+39)/52
So (x/45) - ((x+39) / 52) = 1  so x = 585
so, original expenditure is Rs 585


Averages Problems for SSC CGL Download Pdf