Percentage : Aptitude Test

1.

The population of a town is 8000. It decreases annually at the rate of 20% p.a. What will be its population after 2 years? 

   A.) 700 votes
   B.) 750 votes
   C.) 600 votes
   D.) 650 votes

Answer: Option 'B'

Formula : 
( After =100 denominator 
Ago = 100 numerator) 
8000 × 80/100 × 80/100 = 5120

2.

In an examination it is required to get 30% of minimum marks to pass. A student got 110 marks and was declared failed by 10 marks difference. Then what is total marks:? 

   A.) 400
   B.) 500
   C.) 600
   D.) None of these

Answer: Option 'A'

30 % -------> 120 ( 30 × 4 = 120) 
100% -------> 400 (100 × 4 = 400)

3.

Ganesh scored 93% in his exams. If he scored 84 marks less than the maximum marks. Find the maximum marks

   A.) 1000
   B.) 1200
   C.) 1400
   D.) 1500

Answer: Option 'B'

He scored 7% less than the maximum marks.
7% of x = 84 x = 1200

4.

What percent is 36paisa's of 12 rupees? 

   A.) 3%
   B.) 0.03%
   C.) 0.03%
   D.) None of these

Answer: Option 'A'

12 Rupees = 1200paisa's 
36/1200 × 100 = 3/12 
12/3 = 3 %

5.

Daal is now being sold at Rs. 20 a kg. Last month, is rate was Rs. 16 per kg. By how much percent should a family reduce its consumption so as to keep the expenditure fixed?

   A.) 30%
   B.) 25%
   C.) 20%
   D.) 15%

Answer: Option 'C'

Let a family's monthly consumption of daal be x kg.
To keep the expenditure fixed,
their consumption for this month should be 16x/20 = 4x/5.
Reduction in consumption = x/5 = 20% of x

6.

In an election between the two candidates ,The candidates who gets 60% of votes polled is winned by 280 votes majority. What is the total number of votes polled?

   A.) 1500
   B.) 1400
   C.) 1600
   D.) None of these

Answer: Option 'B'

Note : majority (20 %) = difference in votes polled to win (60 %) & defeated candidates (40 %) 
20 % = 60 % - 40 % 
20% -----> 280 (20×14 = 280 )
100% -----> 1400 (100×14 = 1400)

7.

In an elaction between two candidates, 20% of votes are were declares invalid. First candidate got 480 votes which were 60% of the total valid votes . The total number of votes enrolled in that election was: 

   A.) 450 votes
   B.) 3000 votes
   C.) 3200 votes
   D.) None of these

Answer: Option 'B'

(100%-20%=80% 
48%-32%=16% 
16% = 16×30 = 480 
100% =100×30 =3000 votes)

8.

The population of a town is 10000. It increases annually at the rate of 20% p.a. What will be its population after 2 years? 

   A.) 14440
   B.) 12400
   C.) 14400
   D.) 11400

Answer: Option 'C'

Formula : 
( After =100 denominator 
Ago = 100 numerator) 
10000 × 120/100 × 120/100 = 14400

9.

In an examination it is required to get 40% of minimum marks to pass. A student got 142 marks, Thus he got 22 marks more than minimum marks required to pass. What is total marks? 

   A.) 350
   B.) 400
   C.) 300
   D.) None of these

Answer: Option 'C'

40 % ------> 120 ( 40 × 3 = 120 ) 
100 % ------> 300 ( 100 × 3 = 300 )

10.

In a class 60% of students passed in telugu, 50% 0f students passde in english and 20% of students passed in both the subjects then what is the percentage the students who failed in the both the subjects? 

   A.) 15%
   B.) 10%
   C.) 12%
   D.) 16%

Answer: Option 'B'

only t = 40,only e = 30 and both subjects passed 20% 
10% failed in both subjects

11.

Two students appeared at an examination. One of them secured 9 marks more than the other and his marks was 56% of the sum of their marks. The marks obtained by them are:

   A.) 39, 33
   B.) 41, 33
   C.) 42, 33
   D.) 43, 33

Answer: Option 'C'

Let their marks be (x + 9) and x.
Then, x + 9 = (56/100)(x+9+x)
25(x+9) = 14(2x + 9)
3x = 99
x = 33
So, their marks are 42 and 33.

13.

If X is 20% greater than Y, Z is 20% smaller than how much percent is X greater than Z? 

   A.) 25%
   B.) 50%
   C.) 75%
   D.) None of these

Answer: Option 'B'

X = 120 
Y = 100 
Z = 80 
X-Z/Z × 100 = 40/80 × 100 = 50 % greater than Z

14.

Out of the first 75 natural numbers, what percentage of them have 7 either in the units place or the tens place? 

   A.) 18.33%
   B.) 17.33%
   C.) 16.33%
   D.) 13.33%

Answer: Option 'B'

There are 13 numbers.
(7, 17, 27, 37, 47, 57, 67, 70, 71, 72, 73, 74, 75) * 100 = 17.33%

15.

In an elaction between two candidates, 10% of votes are were declares invalid. First candidate got 1800 votes which were 60% of the total valid votes . The total number of votes enrolled in that election was: 

   A.) 3000 votes
   B.) 5400 votes
   C.) 10000 votes
   D.) 12000 votes

Answer: Option 'C'

100 % - 10 % = 90 % 
54%-36%=18% 
18% ------> 1800 ( 18 × 100 = 1800) 
100% -------> 10000 votes (100 × 100 = 10000)

16.

In an election between two candidates first candidate got 60% of votes polled and second Candidate got 280 votes. The total number of votes polled was? 

   A.) 700 votes
   B.) 750 votes
   C.) 600 votes
   D.) 650 votes

Answer: Option 'A'

Total = 100 %,
First person got 60% 
second person got remaining 40 % of votes.
than 40 % = 280 
40% = 40×7 = 280 
100% =100×7 =700votes

17.

The population of a town increases 10% and 20% respectively in two consecutive years. After the growth the present population of the town is 13200. Then what is the population of the town 2 years ago?

   A.) 10010
   B.) 10001
   C.) 10000
   D.) 10100

Answer: Option 'C'

Formula : 
( After =100 denominator 
Ago = 100 numerator) 
13200 × 100/110 × 100/120 = 10000 

18.

What percent is 5 gm of 1 kg? 

   A.) 0.05%
   B.) 0.5%
   C.) 0.005%
   D.) None of these

Answer: Option 'B'

1 kg = 1000 gm 
5/1000 × 100 = 500/1000
=1/2 = 0.5 %

19.

A number increased by 20% gives 480. The number is 

   A.) 380
   B.) 420
   C.) 400
   D.) 300

Answer: Option 'C'

Formula = TOTAL=100% ,INCRESE = "+" DECREASE= "-" 
A number means = 100 % 
That same number increased by 20 % = 120 % 
120 % -------> 480 (120 × 4 = 480) 
100 % -------> 400 (100 × 4 = 400)

20.

When a number is first increased by 10% and then reduced by 10%, The number is: 

   A.) Does not change
   B.) Decreases by 1%
   C.) Increases by 1%
   D.) None of these

Answer: Option 'B'

Farmula = AFTER INCREASED 10% × AFTER REDUCED 10%/TOTAL 100% 
= 110 × 90/100 = 99 % 
= Decreases by 1%


Percentage Download Pdf